11
Mar
2020

Snowboard Yarışları Nasıl ve Nerede Yapılır? Puanlamalar

Snowboard Yarışları

Snowboard yarışları ile ilgili tüm haberler, duyurular ve diğer önemli bilgiler Türkiye Kayak Federasyonu çatısı altındadır. Genel olarak bu yarışlar alp disiplini, serbest stil alt kategorileri ve snowboard boardercross olacak şekilde üç değişik kategoride gerçekleştirilir. Yarışmaların geçmişine bakıldığınad ilk olarak 1982 yılında ABD’de düzenlendiği ve bu yarışmaların sporun gelişmesine önemli katkı sağladığı görülmüştür. Yapılan yarışmanın ardından Uluslar arası Kayak Federasyonu kurulmuştur. Yapılan yarışmalara geçmişten günümüze bakıldığında en çok madalya kazanan ülkeler içerisinde ABD yirmi dört madalya ile ilk sırada yer almakta ve onu İsviçre ile Fransa gibi ülkeler takip etmektedir.

Snowboard Yarışları

Snowboard Yarışları

Snowboard Yarışma Detayları

Snowboard yarışma detayları ile ilgili bilgiler Türkiye Kayak Federasyonu’nun internet sitesinde geniş şekilde yer almaktadır. Yarışmaların genel kuralları incelendiğinde buna göre yarışmada kategorilere göre yaş tespiti yapılmakta olup bunlar erkekler ve kadınlar için doğum yılı baz alınarak 15+,  U15, U13 ve U11 şeklinde sınıflandırılır. Alpine için geçerli olan bu sınıflandırma Freestyle için yapıldığında 13+ kategorisi şeklindedir ve devam eden her yaş için kategoriye bir yaş ilave edilir.

Snowboard yarışmaları yapılırken yaş küçültmek söz konusu olmayıp bunu teyit etmek adına yarışma için lisansın yanında nüfus cüzdanı da ibraz edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra yarışmalarda üst kategoride yarışan bir sporcunun alt kategoride, alt kategoride yarışan bir sporcunun ise üst kategroide yarışması söz konusu değildir.

Snowboard yarışmaları için Türk bahis sitelerinin de oran açtığını belirtelim. Eğer sizler de bonuslar ile bu spor dalıan ilgi duyuyor ve para kazanmak istiyorsanız hemen Bets10 mobil ios yada android uygulamasını indirerek moroccosrestaurant.com adresinden detayları inceleyebilirsiniz.

Snowboard Yarışları Ve Puanlama

Snowboard yarışma puanları bireysel ve takım derecelendirmesi şeklinde yapılır. Buna göre tam puan yüz olup bu puan birinciye verilir. Birden otuza kadar giden derecelendirmede otuzuncu bir puan olarak değerlendirilir. Eğer katılımcılar arasında puanlar eşit olursa ilk önce alınan en iyi derece dikkate alınır. Buna rağmen puan eşitliği hala devam ediyorsa bu durumda kulüp ya da il aynı puanı alarak bir sonraki sıralama geçilir. Yarışlara katılabilmek için bütün snowboard sporcularının kask takma zorunluluğu vardır. Buna ilave olarak bilek, kalça ve sırt korumaları için önlem alınması da beklenir. Böylece yarışma için güvenlik önlemleri eksiksiz şekilde alınmış olacaktır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir