11
Mar
2020

Snowboard Nasıl Yapılır?

Snowboard Nasıl Yapılır?

Kış mevsimin gelmesiyle birlikte, insanların kış sporlarına olan ilgisi artmıştır. Kışın hava karlı ve zemin buzlu olduğu için, kış sporları çok rağbet görmektedir. Kışın yapılabilecek birçok spor vardır. Kayak, buz pateni, snowboard, kızak ve buz hokeyi gibi birçok spor dalı bulunmaktadır. Genellikle insanlar karlı havalarda ve buzlu zeminlerde yapacak aktivite bulmakta zorluk çekmektedirler. Artık  neredeyse birçok yerde kış sporları yapılabilmektedir. Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkemiz kış sporlarına uygundur. Başta Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Erzurum Palandöken kayak merkezi olmak üzere, Kayseri Erciyes kayak merkezi, Bursa Uludağ kayak merkezi, Kars Sarıkamış kayak merkezi ve snowboard’a en uygun olan kayak pisti Isparta Davraz Dağı’nın da  bulunmaktadır. Özellikle tatil günlerini keyifle geçirmek için, kayak merkezlerine akın eden birçok insan vardır. Kış sporları arasında en yaygın olarak görüleni snowboard, neredeyse bütün insanların ilgi alanı haline gelmiştir. Bugün sizlere Snowboard hakkında bilgi vermek istiyorum. Snowboard nedir? Snowboard nasıl yapılır? Buyurun makalemize.

Snowboard Nasıl Yapılır

Snowboard Nasıl Yapılır

Snowboard Nedir?

Snowboard kayak pistlerinde, snowboard’a göre özel tasarlanmış kayak ile yapılan keyifli bir kış sporudur. Aynı sörfe benzediği snowboard’a kar sörfü de denmektedir. Kış sporları arasında en çok sevilen ve yaygın olan Snowboard’ı genellikle çocuk, genç ve yaşlı fark etmeksizin tüm insanlar rahatlıkla yapabilmektedirler. Snowboard tek bir kayakla aşağıya doğru, eğimli hareketler ile dengenizi sağlayarak yapılır. Dengenizi korumak amacıyla ve rahat snowboard yapabilmeniz için snowboard kayak tahtasında ayaklarınız için bağlar bulunmaktadır. Böylelikle ayaklarınız sabit kalacak ve rahatlıkla snowboard yapabileceksiniz. Snowboard yapmadan önce, snowboard hakkında öğrenmeniz gereken önemli püf noktaları vardır. Snowboard  sporu hakkında bilgi alıp, gerekli eğitim ve ekipmanların sonra snowboard yapmanızı öneririz. https://chucks85th.com/ linkinden canlı iddaa sitelerine erişim sağlayıp en doğru bilgilendirmeyi alabilirsiniz.

Snowboard Nasıl Yapılır?

Snowboard yapmadan önce, nasıl bir snowboard yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Kendinize özgü serbest bir şekilde snowboard yapmak için, dengede durmak ve dönüş alanlarını kolay geçebilmek için geniş boyutlarda ve yumuşak dokuda bir board ile yapmanızı öneririz. Ancak bu tür boardlar hız yapmak için uygun koşullarda değildir. Snowboard sporuna uyumlu her bölgede snowboard yapmak isterseniz, her türlü hava ve zemin koşuluna uygun arka kısmında kuyruk olan ve ön kısmı hafif yukarıya doğru dik bir şekildedir olan boardlar tercih etmenizi öneririz. Zorlu bir pistte snowboard yapmak isterseniz ise, boyut olarak dar ve dayanıklılık açısından sert biz board tam size göre  olacaktır.

Snowboard seçiminizi yaptıktan sonra ise, snowboard yapmak için bir diğer aşamamız board üzerinde duruşunuzu iyi ayarlamanız olacaktır. Öncelikle rahat snowboard yapmak için hangi ayağınızla kontrol edeceğinize karar vermelisiniz. Ayak seçimini yaptıktan sonra, board üzerinde ayaklarınızı omuz genişliğinizde bağlamanızı tavsiye ederiz. Böylelikle herhangi bir düşme anında board’ı kontrol ederek dengenizi koruyabilirsiniz. İlk başlarda, yavaş yavaş öğrenmeniz için hafif hızla snowboard yapmanızı sizin için faydalı olacaktır. Snowboard yaparken denginiz çok önemlidir. Snowboard yaparken dizleriniz hafif eğimli ve vücudunuz dik olmalıdır. Dengenizi sağladıktan sonra, ayaklarınız ile board’a güç uygulayarak snowboard yapmaya başlayabilirsiniz. Snowboard yaparken yavaşlamak için topuk veya ayak parmaklarınızla board a baskı uygulamanız yeterli olacaktır. Snowboard yaparken durmak isterseniz eğer aşağı doğru eğimli inerken, ağırlığınızı arka tarafa vererek kolayca durabilirsiniz. Snowboard ’da yön değiştirmek için yeterli hıza ulaşmanız gerekmektedir. Snowboard da yön değişimleri bel ve diz hareketleri ile yapılmaktadır. Dönüş için belirli bir hıza geldiğinizde, dönmek istediğiniz yöne doğru vücudunuzla birlikte dizlerini ve belinizin de yardımıyla dönüş yaparak çok rahat yönünüzü değiştirebilirsiniz.

Snowboard yapmak için en önemli nokta, kendinize uygun doğru yeri seçmektir. kendinize uygun doğru alan ve alana uygun doğru board ile rahatlıkla snowboard yapabilirsiniz. Giyeceğiniz bot ‘un dengenizi sağlamak açısından ayağınızı sıkmaması ve rahat olmasına özen gösterin. Olası düşmelere karşı sağlığınız için mutlaka kask takarak snowboard yapmanızı tavsiye ederiz. Snowboard yapmadan önce, kullanacağınız snowboard malzemelerinin temizliğini yapmanız, spor yaparken sorun olmaması açısından önem taşımaktadır. Sağlık ve Sevgi ile kalın.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir