11
Mar
2020

Türkiye Snowboard Federasyonu – Görevleri

Snowboard Federasyonu

Snowboard federasyonu ya da bilinen asıl adı ile Türkiye Kayak Federasyonu 1939 yılında kurulmuştur ve genel merkezi Ankara’dadır. Kayak aktivitelerinin ülke içerisindeki yönetiminden sorumlu olan federasyonun ilk başkanı Şükrü Koçak olup şu an başkanlık görevini Ali Oto yürütmektedir. Federasyon bünyesinde snowboard sporuna ek olarak alp disiplini, kayaklı koşu, biatlon ve kayakla atlama gibi spor disiplinleri de yer almaktadır. Kayak sporunun öncülüğünü 1xbet bahis sitesi ve 1933 yılında Uludağ’da kayak yapan öğretmenler yapmıştır. O günden sonra bu spor halk arasında giderek yaygınlaşmış ve 1939 yılında Dağcılık ve Kış Sporları adı ile federasyon ilk defa örgütlenmiştir. Bu yönüyle Türkiye kayak federasyonu ilk kurulan federasyonlardan biri olma özelliğine sahiptir.

Snowboard Federasyonu

Snowboard Federasyonu

Türkiye Kayak Federasyonu

Cumhuriyet döneminde askeri amaçlı olarak ilgi gören kayak sporu 1936 yılında Türk ekibi ile olimpiyatlara katılacak seviyeye gelmiştir. Türk Milli Takımı’nın da desteği ile federasyon öncülüğünde milli takım kış olimpiyatlarında yerini almıştır. Bu gibi çalışmaların ardından federasyonun günümüzdeki Türkiye Kayak Federasyonu adını alması 1968 yılında olmuştur. 1986 yılında federasyonun ismi Türkiye Buz Pateni ve Kış Sporları Federasyonu olarak geçse de 1990 yılına gelindiğinde tekrar günümüzdeki ismi kullanılmaya devam etmiştir. Federasyon bu isimle birlikte günümüzde çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Merkez ofisinin yanı sıra Bursa, Erzurum ve Kastamonu illerinde iktisadi işletmelerin bulunması faaliyetlerin daha verimli yapılmasını sağlamaktadır.

Türkiye’de Snowboard

Türkiye’de snowboard profesyonel düzeyde yapılan sporlar arasında yer alır. Bu alanda çeşitli seviyelerde yarışmalar düzenlenmekte olup bunlarla ilgili en güncel bilgiye Türkiye Kayak Federasyonu internet sitesi üzerinden ulaşılabilir. 2019 2020 sezonuna ait yarışma takvimi içerisinde başta snowboard olmak üzere alp disiplini, kayaklı koşu, kayakla atlama, masterlar şampiyonası, minikler festivali ile ilgili tüm etkinlikler yer almaktadır. Bu gibi etkinlikler özellikle Bolu, Kars, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Bursa ve Kayseri gibi illerde daha sık gerçekleşmektedir. Özellikle snowboard için bölgenin yeryüzü şekilleri ve iklim koşulları etkili olduğundan şehir seçiminde bu gibi unsurlar göz önünde bulundurulur. Bu amaçla snowboard federasyonu bünyesinde teknik kurul, milli takım ve teknik ekip olmak üzere özel organizasyon şeması oluşturulmuştur.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir